TOPLUM VE KÜLTÜR MERKEZLERİMİZ

Fatih Toplum Merkezi:

Sosyoekonomik açıdan yetersiz bir gecekondu mahallesi olan Fatih Mahallesinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile derneğimiz arasında imzalanan bir protokol ile 31 Mart 2003 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır. Çalışmalar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve derneğimiz işbirliği ile yürütülmektedir.

Merkezde bir sosyal hizmet uzmanı ve bir öğretmen görevlidir. Görevli uzman alan araştırmaları yaparak ve derneğimizle irtibat kurarak kadınlarımızı bilinçlendirecek eğitimler, sosyoekonomik durumlarına katkı sağlayacak beceri kazandırma kursları, çocuklara etüt ve hobi eğitimleri verilmektedir.

Derneğimiz yine merkezimizde sağlık, çevre bilinci, medeni haklar ve aktüel konularda konferans söyleşi gibi etkinlikler düzenlemekte, üyelerimiz ve uzman konuklarımızda bu çalışmaları yürütmektedirler.

Merkezdeki altyapı eksiklikleri, kitap, giysi, bilgisayar, klima vb. gibi gereksinimler derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Merkezimiz çok sayıda kadına ulaşmıştır.

2009 – 2010 öğretim yılında yapılan eğitimler:

– Kadının İnsan Hakları Eğitimi

– Okuma-Yazma 1. ve 2. Kademe Eğitimi

– Çocuk Bakıcılığı ve Eğiticiliği

– Bilgisayar Kursu

– Satranç Kursu

– Çocuklar İçin Kütüphanede Okuma ve Etüt Programları

– Yaz programı için bölgeden seçilen çocuklar 20 kişilik gruplar olarak Suna İnan Kıraç Eğitim Parkında İngilizce, müzik, resim kurslarına gönderilecektir.

– Yine yaz boyu çocuklar merkezde bulunan kitaplık ve bilgisayarlardan faydalanacaklardır.

Fatih Toplum Merkezi

Güray Arın Uncalı Eğitim ve Kültür Merkezi

Üyemiz Gürcü Arın tarafından şubemizin kullanımına 5 yıllığına tahsis edilen, orta gelirli kişilerin yaşadığı bölgede bulunan merkezin resmi açılışı 3 Haziran 2009 tarihinde yapılmıştır. Konyaaltı Halk Eğitim Merkezi eğitimleri desteklemektedir.

Burada çevreden gelen talepler doğrultusunda beceri kazandırma ve eğitim amaçlı kurslar açılmaktadır.

  • El Nakışları
  • Kuaförlük
  • Bağlama kursları açılmış ve tamamlanmıştır.

Önümüzdeki dönem İngilizce ve Bilgisayar kursları açılması öngörülmektedir.

Oktay Berberoğlu Kültür ve Eğitim Merkezi

Şehir merkezindeki bina üyemiz Sema Berberoğlu’nun eşi tarafından 5 yıllığına şubemizin kullanımına tahsis edilmiştir.15 Ocak 2009 tarihinde Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile protokol imzalanmış, 24 Mart 2010 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır.

Engelli, Çocuk, Hasta, Yaşlı Bakımı ve Ev Hizmetlerine Yönelik Nitelikli Personel Yetiştirilmesi ve İstihdamı Projesi, Avrupa Birliği Hibe Programına, Bina Roy, Virginia Gildersleeve Hibe Fonuna ve Sabancı 2010 Hibe Programına sunulmuştur. Projenin uygulama mekânı olarak da bu merkez seçilmiştir.

Ancak herhangi bir hibe programı alamadığımız bu projenin bir ayağı olan yemek hazırlama, hijyen ve servis eğitimi, bu dönem ahçılık kursu ile hayata geçirilmiştir.

Kendi imkânlarımız, Halk Eğitim Merkezi, Türkiye İş Kurumu, Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü desteği ile disiplinlerde de uygulama başlayacaktır.

Bu merkezde bu dönem açılan kurslar:

Aşçılık Kursu:

Türk ve Dünya Mutfaklarından sıcak-soğuk yemek eğitimi verilmektedir. Modüler sisteme göre eğitim yapılmakta, 272 saatlik çıraklık, 850 saatlik kalfalık ve ustalık eğitimi verilmektedir.3 Eylül 2010 da eğitim tamamlanacak kursiyerlere kalfalık ve ustalık belgeleri verilecektir. Bu belgelerle sektörde çalışabilecek ve işyeri açabileceklerdir. İki grup 23 kursiyer eğitim almaktadır.

El Örgüleri Kursu:

43 kursiyer iki grup halinde eğitim almaktadır.